RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Poezi dedikuar femijeve

Shko poshtë

Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:00 am

Sa shume deshire une kisha
te ngrihem ne hapsire,
si zog te fluturoja
ne qiellin tim te lire.

Nje zogu une iu luta
qe krahet te mi jape.
Nje here te fluturoja
pastaj tja ktheja prape.

U ngrita mes reve
i lumtur shend-e-vere.
dhe zogun e lashe
une me krahe... te preeeeeeeeeere.

Mu duk shume i merzitur,
ndaj zbrita prape ne toke.
Me mall e perqafova
si mik edhe si shok.

Dhe nisem te dy bashke
ne me mijera fluturime.
Ai me krah't e tija
dhe une me kengen time

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:01 am

Tregojnë se një maçok
ish i fortë sa s'kish shok,
kur dilte të gjatonte,
asnjë mi nuk' i shpëtonte,
minjt' e gjorë desh u shuan,
ca të pakët që shpëtuan,
në vrimë rrinë të tërë
nga frika se mos i zërë,
maçi përgjon nat' e ditë,
po s'dalin nga vrima mintë,
rrinë ndënë prak.
Po për këtë shkak,
maçi, një mëngjes,
shtiret sikur vdes
dhe në një litar
nga këmbët u var,
as tundet, as flet,
mitë, me të parë,
pandejnë vërtet
se, maçokn' e kanë vrarë,
Në dhomë, guxojnë
qasen mengadale,
nga gazi këndojnë
dhe kërcejnë valle,
i vdekuri qeshi,

dhe ra nga litari,
zuri minj sa deshi,
ata që shpëtuan
me vrap u larguan.
"Tekdo që të vini,
thosh maçi me vete,
shpëtim nukë kini
se di marifete,
di të them të rreme,
di të bëj llagëme."-
Maçi një të diel.
U lye me miell.
Minjtë këtë dhunë,
Nuk' e kupëtuan
dhe ju afruan,
një nga një u zunë.
Një mi plak me mënd,
i ditur, i vuar,
s'u qas n'atë vënd:
"Të kam kupëtuar,
dhe miell në ke
s'të bie në duar
se të di kush je
sot s'më gënjen dot, s'më
dhe thes me miell të jesh,
nuk qasem, mos ki shpresë."
Tha miku dhe iku.
Armikut, kush s'i vë besë,
shpëton nga rreziku

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:01 am

Karamele zana vine nga Tirana
Nga tirana peshkopi
ca numri do ti
un dua treshin
macja kapi veshin
veshi u kput
macja ra ne lluc
treni kaloi
macja shpetoi
:D

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:02 am

Ja na erdhi viti ri sa jam e gezuar
Porsi un e cdo femi pres per ta festuar
Bora zbardhi tej per tej
Fusha edhe male
Viti ri do te na gjej me kenge e me valle
e stolisa bredhin tim
me lodra me yje
era jashte me terbim
do te fryj nder pyje
plot dhurata perseri
do te sjellesh per mua
babagjyshi vitit te ri
o sa fort te dua
:D

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:02 am

Blerta na harroi gershetat


Nena dhe babai
na e pyesin :
- Blerte,
Cfare vizatove
permbi ate flete?

- Vizatova veten,
a nuk e shikoni?
Ju jeni te rritur
si nuk e kuptoni?

-Po c'ke ngaterruar
blete edhe qershi
flutur e kalem
molle dhe kuti?

Jo asgje, asgje
nuk kam ngaterruar,
ne fletore veten
une kam vizatuar!

Po habitet nena
babai ben cudi...
- Ti nuk je kalem,
ti nuk je kuti!

Molle edhe qershi
ti nuk je, moj Blerte,
pastaj ketu c'duan
nje flutur,
nje blete?

- Jua thote gjyshja
pritni kur te vije...
- Kur s'e dime ne
gjyshja s'mund ta dije!

- Jo e di, e di!
Gjyshe moj, vrapo,
se c'kam vizatuar,
eja na trego.

Ja ku erdhi gjyshja,
vizatimin pa...
- Kjo ketu eshte Blerta! -
prinderve u tha.

Se, kur afron mbremja
edhe do te flere,
i kendoj nje kenge,
qe gjumi ta zere.

Gjumi mbi qepalla
vete edhe vjen
une, nje kenge, mbeses
nis edhe i them :

" I ke faqet molle,
syte si qershi
hunden si kalem,
gojen si kuti".
Pa, i them : "Je blete"
Pa i them : "Je flutur",
se eshte punetore,
sepse eshte e bukur.

Pra ne vizatim
eshte vete Blerta
vecse ka harruar
te beje...gershetat!

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:02 am

qershia

Jam e vogël, rrumbullake
jam e shijshme për merake
piqem herët në pranverë,
jam e kuqe, nuk kam erë.

Më pëlqen e gjithë njerëzia,
por më shumë më ha fëmija.
A e dini se kush jam?
Unë 'Qershi' emrin e kam.

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:02 am

Ankimi i grenzës

Një ditë grenza po ankohej,
Pse si bleta nuk trajtohej?
Pse i bëjne bletës shtëpi?
Dhe atë s'e do njeri?
Thoshte grenza duke qarë:
-Unë si bleta thith nektarë,
unë si bleta të pickoj,
pse s'jam bletë s'e kuptoj.
Kam dhe vija, kam dhe fletë,
trupin e kam krejt si bletë.
Përse bletën e pëlqejnë,
kurse mua me urrejnë?
Ti si bleta je vërtetë,
po në punë bletës s'i ngjet.
Ti i mbush hojet me baltë,
kurse bleta plot me mjaltë.

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:03 am

Duart Tona

Pa shikoni duart tona,
sa të vogla, sa të njoma !

Duart tona punëtore,
vizatojnë në fletore.

Presin bukur me gërshërë,
qepin kopsa me gjilpërë.

Mbajnë tulla mbajnë gurë,
durat tona s'lodhen kurrë

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:03 am

Kush e hengri akulloren

Na ish ne pyll nje embeltore
Bente shurup dhe akullore.
Me manaferra, me copa bore
Eh sa te mira. te gjithe qe vinin
Buzet lepinin.


Nje dite kur dielli
Qe lart nga qielli
Kish lare me rreze
Fusha bregore
Na shkon arushi
Ne embeltore
E na kerkon
dy akullore.

Teta!
Me jepni ju kesaj rradhe
Nje kaq te vogel....
Nje kaaaaq te madhe.
Po si i do more arush
ne gote apo ne kaush?
Te voglen ne kaush sa gishti
te madhen ne kaush sa qypi.

Te voglen vete do ta lepij
Te madhen mamit
Do t'ia coj mu ne shtepi.
Te lumte arush
te lumte i thane
qe ke kujdes dhe per mamane.

Njeren akullore
ky shoku arush
e perlau me gjithe kaush.
Akulloren tjeter
mbushur plot me bore
e mban fort ne dore........

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:03 am

Marangozat Thuthuqe

Neve jemi marangotha
me thekith, e tharr, e zdukth
prethim drratha, nguthim gothda
thak e thuk e thak e thuk e thak.
Ne punojme pa perthim
ethe lothje th'kemi athpak
thepthe jemi marangotha
thak e thuk e thak e thuk e thak.

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:03 am

Mace mace tullumbace
pse si pret ato mustaqe
une e shkreta jam semur
me 40 temperature
me dhemmb koka me dhemb barku
po me shume me dhemb stomaku
:D

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:03 am

ZANA E ZURI ZOGUN

Zana e zuri zogun
E mbylli ne kafaz
Zogu z'do te kendoje
Eshte plot maraz.

Zana i jep buk
Zogu buke z'do
Zana i jep uje
Zogu se shikon

Zana leshoje zogun
qe te fluturoje
ai e don qiellin
ne kafaz sdo te rroje.

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:04 am

Sot, kur shkonim për në shkollë,
Pse u ktheve si veri?
Ç’ke harruar moj Valbonë?
Ç’ke harruar në shtëpi?

Mos vallë stilolapsin,
Mos vallë bojrat në kuti?
Ç’ke harruar, moj Valbonë,
që u ktheve si veri?

Thotë Valbona e gëzuar:
-Asnjë gje s’kisha harruar.
Po, kur ika, u nxitova,
gjyshen nuk e përqafova.

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:04 am

Keni parë a s'keni parë,
Në pallat kemi një djalë.

Prindërit halli i ka zënë,
Se bën naze për të ngrënë.

Në guzhinë e në ballkon,
E ndjekin me pjatë në dorë.

- Qejfin mamit mos ja prish,
Ha tu bëfsha një thelë mish.

- Unë s'e ha thelën e mishit,
Po si ra daulles gjyshi!

- C'thua kështu more Beni?
Ku ta gjejmë? Daulle s'kemi.

- S'ka daulle? - Jo nuk ka.
E po mirë, dhe unë nuk ha!

E menduar flet mamaja,
- O gjysh na gjeti belaja.

Që ti behet qejfi Benit,
Gjyshi i bie Legenit

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:04 am

Ilirjana ne mengjes
mamit ju ankua
se mbi lulen me te bukur
bleta kish qenduar
-eja mami shpejt te lutem
eja me ndihmo
se kjo bleta lulen e bukur
po ma pickon
-jo moj bije
-qeshi mami
-bleta se pickon
thith nektarin neper
mjaltin na e dhuron
duaje bleten punetore
qe lodhje nuk di
porsi bleta punetore
te punosh dhe ti

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:04 am

Macja ime ka qe mbreme me kaposhin eshte zene o sa keq, o sa keq, turp
per macen qe si flet, o sa keq, o sa keq turp per macen qe si fletDhe patokut mu ne kembe i ka hyre nje goxha gjembe o sa keq,o sa keq mezi nena po ja heq o sa keq o sa keq mezi nena po ja heq


Mu tek dera sot nje qene bishtin lepurit ja kish nxene o sa keq, o
sa keq, lepuri shkrete se ç' po heq, o sa keq, o sa keq lepuri shkrete
se
ç' po heq.


Ujku ka mbetur pa dhembe ja theu kau me kembe o sa mire, o sa mire ujku eshte egersire o sa mire o sa mire ujku eshte egersire


Macja ime ka qe mbreme me kaposhin eshte zene o sa keq, o sa keq,
turp per macen qe si flet, o sa keq o sa keq turp per macen qe si flet

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:05 am

Sa i dua lulet,

kam për to kujdes,

i ujis me gëzim,

mëngjes për mëngjes.


Ua di dhe emrat,

ngjyrat dhe aromat,

siç i di dhe festat,

kur ua dhurojmë.


Se lulet janë,

si zemrat plot dritë,

dhe bashkë me ne,

pranvera i rrit.


Me gëzime e festa,

mbushur jeta jonë,

me mijëra ,
ato lulezojne

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:05 am

Nje dite Miri ne mengjes

teksa hapi syte e zeze

ju kujtua se çfare tha

kjo mesuesja kur e pa


Qe mesimin ta mesosh

mua ti te me degjosh

Librat uje duhet ti besh

asnje faqe mos ti leshMiri duhet te mesosh

librat kurre mos ti ngaterrosh

uji çezmes nuk eshte per to

libri duhet per mesim

asnjehere mos bej gabim

se me to dijet fiton

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi dedikuar femijeve

Mesazh nga altin prej Sat Mar 19, 2011 2:06 am

Mjau,mjau ,mjau mjau ,nje maqok

Fytyren lau,gjyshja ime sa e pa do te bjer shi me tha

Po petriti vllai im qe di mir qdo mesim i tha gjyshes po s'pat re jo nuk bjere shi mbi ne .


Gjysheeeeeeeee!!..


MACJA le te lahet prap do te thahet

GJELI TE kendoj sa here qe te doj

po nuk pati re

po nuk vetetiu

po nuk bubulliu

s'bie shi mbi ne

_________________________________________________
Te gjithe jan te cmendur,por vetem ai qe mund ta analizoj cmendurine e tij eshte filozof
avatar
altin
[ WEBMASTER ]
[ WEBMASTER ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 54
Piket Piket : 84
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 14/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : albania

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi