RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Botërori 2022, re artificiale kundër vapës

Shko poshtë

Botërori 2022, re artificiale kundër vapës

Mesazh nga almi prej Wed Mar 23, 2011 10:14 am


Inxhinjerët në Katar
po studiojnë mundësinë e krijimit të një reje artificiale, e cila do të
ftohë klimën dhe do të bëjë të mundur zhvillimin e Botërorit në verë,
pa vuajtur vapën e jashtëzakonshme në vendin e Gadishullit Arabik.


Nëse kjo zgjidhje do të realizohet,
atëherë nuk do të lindë nevoja për të spostuar Botërorin në dimër, një
ide e hedhur më parë nga presidenti i FIFA-s, Sepp Blatter.

Mundësia e kësaj zgjidhje teknologjike u publikua sot në faqet e të
përditshmes “The Peninsula”, gazeta më e madhe në Katar, që i referohej
një studimi të Universitetit mekanik e industrial të Katarit.

Projekti parashikon krijimin e një reje artificiale me 100% karbon të
lehtë, që do të krijohet nga motorë që punojnë me energji diellore. Duke
vendosur këtë pajisje mbi stadiume, ajo do të shmangte depërtimin e
rrezeve të nxehta, duke bërë që temperatura të mbetej në nivele të
pranueshme.

Ndonëse pajisjet kushtojnë, ato do të jepen falas nga prodhuesit e tyre,
që synojnë të zgjerojnë markën e tyre me vendosjen në parkime apo
plazhe, ku nxehtësia gjatë verës përbën një problem.

almi
[ Moderators ]
[ Moderators ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 10
Piket Piket : 30
Birthday Birthday : 18/05/1986
Rregjistrimi Rregjistrimi : 22/03/2011
Mosha Mosha : 32
Vendbanimi Vendbanimi : thessaloniki

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi