RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Shqiptarët, pak të informuar për seksin

Shko poshtë

Shqiptarët, pak të informuar për seksin

Mesazh nga almi prej Wed Mar 23, 2011 11:24 pm


Shqiptarët ende
përdorin metodat tradicionale për parandalimin e shtatzanive të
paplanifikuara, madje janë të pakët ata që kanë informacion për metoda
të moderuara të kontracepsionit.


Edhe në qytete ku niveli i informimit
është i lartë janë femrat ato që interesohen për të përodur
kontraceptivë, ndërkohë që meshkujt përdorin vetëm kondome, dhe kjo jo
me qëllim parandalimin e shtatzanisë, por më tepër për t’u mbrojtur nga
sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Në zonat rurale, ndonëse
informacioni mundësohet, mungojnë të interesuarit.

“Në zonat urbane përdorimi është i ulët, ndërsa në ato rurale është ende
më i ulët. Metoda më e preferuar është ajo me injeksion. Pjesa tjetër
për mbrojtjen ka të bëjë me arsimimin. Programi ynë ka si qëllim uljen e
përdorimit të metodave tradicionale”, deklaron Arian Boci, drejtues i
programit të USAID, “C-Change”.

Të rinjtë ngurrojnë të marrin informacion se si të mbrohen në një
marrëdhënie seksuale. Ata mjaftohen me një bisedë të shkurtër me
farmacistët.

Sipas sociologut Edmond Dragoti, rol të rëndësishëm për shpërndarjen e informacionit tek ciftet apo të rinjtë janë mediat.

“Ata që kanë marrë pjesë në seksionet e edukimit kanë 2.3 herë më shumë
të ngjarë të identifikojnë metoda kontracepsioni, ata që kanë parë vetëm
televizor e kanë më pak”, shpjegon Dragoti.

Në zonat rurale largësia e qendrave shëndetësore që ofrojnë informacion
ka bërë që ajo pjesë e popullsisë që jeton në to të shkojë drejt
abortit.

almi
[ Moderators ]
[ Moderators ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 10
Piket Piket : 30
Birthday Birthday : 18/05/1986
Rregjistrimi Rregjistrimi : 22/03/2011
Mosha Mosha : 32
Vendbanimi Vendbanimi : thessaloniki

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi