RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Idealizimi i partnerit çon deri te lumturia në lidhje

Shko poshtë

Idealizimi i partnerit çon deri te lumturia në lidhje

Mesazh nga Leonard prej Sat Mar 12, 2011 3:21 am

Njerëzit
ndryshojnë shumë definicionet e tyre rreth asaj çka duan të shohin te
vetja dhe te të tjerët. Për këtë shkak, ata konsiderojnë partnerët e
tyre si njerëz idealë, gjë që nuk është aspak e vërtetëShpesh te
partneri shohim ato veti të cilat ai fare nuk i ka. Njerëzit që
idealizojnë partnerët e tyre, janë më të lumtur, bile edhe nëse tregohet
se nuk kanë pasur të drejtë, ka treguar një studim i ri i botuar në
revistën “Psychological Science”.Në fakt, rezultatet e këtij
studimi janë befasues, meqë studimet e deritashme thoshin se, kuptimi i
së vërtetës pas një kohe të caktuar, shkakton zhgënjimin me partnerin.Njerëzit
që kanë mendim të idealizuar për partnerin e tyre, mund të jenë deri në
tri vjet më të lumtur në lidhje edhe pasi që të zbulojnë se partneri i
tyre nuk është ideal, krahasuar me ata që nuk idealizojnë partnerin e
tyre, thotë udhëheqësja e studimit, Sandra Murray."Njerëzit
ndryshojnë shumë definicionet e tyre rreth asaj çka duan të shohin te
vetja dhe te të tjerët. Ndokush mund të mendojë se është shofer i mirë
edhe nëse është dënuar disa herë për parkim të ndaluar, për shkak se
kurrë nuk ka pasur ndonjë fatkeqësi trafiku" – thotë Murray.Në të
njëjtën mënyrë, njerëzit mund ta konsiderojnë partnerin e tyre ideal
edhe kur një gjë e tillë nuk është e vërtetë. Kështu, disa njerëz
konsiderojnë partnerin e tyre të mençur, të pashëm dhe kreativ.
Mjaftojnë dy veti të mira, për ta krijuar një mendim se partneri është
ideal, thonë shkencëtarët.
avatar
Leonard
[ Pergjegjes i forumit ]
[ Pergjegjes i forumit ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 633
Piket Piket : 1768
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 11/03/2011
Mosha Mosha : 29
Vendbanimi Vendbanimi : Athin

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi