RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Personat tepër të sjellshëm janë të padurueshëm për të tjerët

Shko poshtë

Personat tepër të sjellshëm janë të padurueshëm për të tjerët

Mesazh nga Leonard prej Sat Mar 12, 2011 3:22 am

Një
studim i ri ka treguar se njerëzit tepër të sjellshëm i bëjnë të tjerët
të ndihen keq, për shkak se edhe ata nuk janë të tillë, apo për shkak
se një sjellje të tillë e konsiderojnë manipulueseSjellja e mirë
nuk ju sjell gjithmonë rezultate të mira, thonë psikologët. Edhe pse
është më mirë që të jesh i sjellshëm sesa i pakulturë, sjellja tepër e
mirë duket se është kundër-produktive. Një studim i ri amerikan ka
treguar se sjellja tepër e mirë të tjerët i nervozon sikurse edhe
rrenat.Për këtë shkak, nuk habitë qëndrimi i psikologjisë se
“meshkujve nuk u pëlqejnë vajzat e sjellshme”. Kjo nuk dmth se meshkujt
duan që të trajtohen keq, por se nuk duan që të jenë objekt i një
mirësjelljeje të pafundme. Në fakt, meshkujt vlerësojnë femrat që
caktojnë kufij të caktuar të sjelljes dhe që marrin qëndrim vendimtar
ndaj problemeve jetësore, thonë psikologët.Rëndësi të madhe ka që
ta dimë kur duhet të jemi të sjellshëm, e kur duhet “t’i tregojmë
dhëmbët”, për shkak se, në të kundërtën, lëmë përshtypjen se jemi
kukulla.

Shprehja e dëshirave të qarta Është
parë se njerëzit arrijnë rezultate më të mira kur thonë qartë se çka
duan, për çka kanë nevojë për t’u ndier më mirë në punë. Po ashtu, është
e rëndësishme që të dihet dallimi midis kompromisit 50:50 dhe atij ku
ju duhet që të hiqni dorë nga ndonjë gjë e rëndësishme.

E mira me të mirë, e keqja me të keqeKrahasojeni
mirësinë tuaj me atë të të tjerëve, thonë psikologët. Nëse të tjerët
sillen mirë ndaj jush, atëherë edhe ju kthejeni këtë me të njëjtën
masë. E nëse ju trajtojnë keq, atëherë mirësia juaj është viktimë e
panevojshme dhe është në kundërshtim me interesat tuaja
avatar
Leonard
[ Pergjegjes i forumit ]
[ Pergjegjes i forumit ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 633
Piket Piket : 1768
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 11/03/2011
Mosha Mosha : 29
Vendbanimi Vendbanimi : Athin

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi