RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Informacione rreth orës së Mekkes një bukuri e mahnitëshme (Foto dhe Video)

Shko poshtë

Informacione rreth orës së Mekkes një bukuri e mahnitëshme (Foto dhe Video)

Mesazh nga Leonard prej Mon Aug 29, 2011 10:03 am

Myslimanët nga mbarë bota mund të llogarisin kohën ndryshe me
ndërtimin e orës më të madhe në majën e rrokaqiellit në qytetin e
shenjtë arab të Mekës. Ndërtuesit në Arabinë Saudite shpresojnë se
vendosja e orës së re në ndërtesën më të lartë të kompleksit Abraj Al
Bait, me pamje nga Xhamia e Madhe, do të mundësojë që Meka të bëhet vend
alternativ për përcaktimin e kohës së saktë. Ora është lëshuar në javët
e para të muajit të shejtë të Ramazanit. Ora do ka diametrin 40 metra,
që është pesë herë më shumë se Big Beni i Londrës, ndërsa është e
vendosur në kullën e lartë 577 metra, e cila do t’i ketë 76 kate dhe 76
ashensorë, me 1.005 dhoma banimi.

Ndërtimi i kësaj ndërtesë thuhet se ka kushtuar rreth dy miliardë
dollarë amerikanë, ndërsa pritet të hapet në fund të vitit 2010. Kulla
me orën gjigande, është e dyta më e larta në botë, menjëherë pas Burj
Khalife në Dubai, e gjatë 828 metra. Ora me mbishkrimin “Në emër të
Allahut” ndriçohet me 21.000 drita të bardha dhe të gjelbra e cila do të
shihet nga largësia deri në 30 kilometra dhe kështu do t’i ftojë
besimtarët në namaz pesë herë në ditë. Në vitin 2008 liderët myslimanë
ishin mbledhur në Doha, ndërsa pjesëmarrësit paraqitën argumente
shkencore sipas të cilave Meka është qendër e Botës, ndërsa standardi
Greenwhich është plasuar nga perëndimi më 1884./Graviteti.com


https://youtu.be/SqB4odY_uK8

_________________________________________________


Vajza e bukur pëlqehet me sy, ndërsa ajo e mira pëlqehet me zemër...


avatar
Leonard
[ Pergjegjes i forumit ]
[ Pergjegjes i forumit ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 633
Piket Piket : 1768
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 11/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : Athin

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi