RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Kanceri i qafës se mitrës

Shko poshtë

Kanceri i qafës se mitrës

Mesazh nga Leonard prej Sat Mar 12, 2011 3:28 am

Cfare eshte kanceri i qafes se mitres?
Kanceri i qafes se mitres
eshte nje tumor qe formohet ne qafen e mitres. Qafa e mitres ndodhet ne
fundin e mitres dhe lidh ate me vaginen. Kanceri i qafes se mitres ndodh
kur qelizat e qafes se mitres fillojne te rriten ne menyre jo normale
dhe te pakontrolluar.

Sa i shpeshte eshte kanceri i qafes se mitres?

Kanceri
i qafes se mitres eshte nje nga kanceret me te shpeshta tek femrat dhe
takohet sidomos tek femrat rreth moshes 40 vjec. Kanceri i qafes se
mitres eshte i dyti pas kancerit te gjirit, por ka nje vdekshmeri me te
larte. Ne pjesen me te madhe te rasteve, kanceri i qafes se mitres kapet
ne faza shume te avancuara.

Kurjozitet!
-Cdo vit rreth 500000 gra ne bote preken nga kanceri i qafes se mitres dhe gjysma e tyre vdesin nga kjo semundje.
-Ne bote cdo 2 min nje grua vdes nga kanceri i qafes se mitres.
-Ne europe cdo 18 min nje grua vdes nga kanceri i qafes se mitres.

Cili eshte shkaktari kryesor i kancerit te qafes se mitres?

Shkaktari
kryesor i kancerit te qafes se mitres eshte Virusi i papilomes
njerezore ose HPV. Ka me shume se 100 tipe virusesh te HPV, por nje
pjese prej tyre jane viruse me rrezikshmeri te larte dhe shkaktare te
kancerit te qafes se mitres. HPV eshte nje virus qe mbetet i fshehur ne
organizem pa dhene asnje shenje semundje. HPV perhapet nepermjet
kontakteve seksuale. Infeksioni nga HPV eshte me i zakonshem ne grup
moshat e reja te cilat jane seksualisht aktive.

Sa kohe do kanceri i qafes se mitres te zhvillohet?
Nga
momenti i shfaqjes se qelizave jo normale ne qafen e mitres deri ne
shfaqjen e plote te kancerit ne qafen e mitres duhen shume vjet, rreth
10 vjet deri ne 20 vjet. Fatmiresisht koha e gjate e zhvillimit te ketij
kanceri i jep mundesi cdo femre ta kapi ne kohe ate, nese kontrollohet
rregullisht.
Leonard
Leonard
[ Pergjegjes i forumit ]
[ Pergjegjes i forumit ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 633
Piket Piket : 1768
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 11/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : Athin

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi