RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Celularët IPhone, tani edhe në shqip

Shko poshtë

Celularët IPhone, tani edhe në shqip

Mesazh nga Leonard prej Sat Mar 12, 2011 1:31 pm

dy studentë nga Kumanova, Lulzim Fazlija dhe Suejb Memeti, për herë të
parë kanë përfunduar projektin e pakos së gjuhës shqipe për celularët
tashmë mjaft të njohur dhe shumë të përfolur IPhone.

Edhe pse
ende nuk e kemi në shitje këtu tek ne ata prapëseprapë morën guximin për
një projekt madhor i cili ndoshta në të ardhmen do të ndihmon për të
kuptuar edhe sistemet tjera operative, duke pasur parasysh se IPhone
punon ne sistemin Mac dhe ideja lindi duke parë se si shtetet tjera të
cilët e kanë në shitje veçmë e kishin të integruar gjuhën e tyre.

“IPhone
është një pajisje e cila për herë të parë bëri bum në tregjet botërore,
d.m.th. paraqitet krejtësisht ndryshe nga të tjerët, një karakteristikë
e veçantë çka e dallon nga të tjerët është se përmban një ekran të
ndijshëm në prekje, sidomos mundësia Multitouch dhe mu kjo ishte arsyeja
për ta punuar në gjuhën shqipe”, deklaroi Lulzim Fazlija, në emisionin
‘PC zone’ në Alsat-M.

”Duke parë arritjet e shteteve te tjera
edhe neve na lindi ideja që të bëjmë një projekt të tillë“, tha
projektuesi tjetër Suejb Mehmeti.
Vullneti i madh për të qenë të
parët në këtë drejtim i shtyu që brenda vetëm 45 ditësh ta përfundojnë
të tërë projektin e planifikuar pa asnjëfarë pengese, kur kemi parasysh
se sistemi Mac shumë pak përdoret në vendin tonë.

“Projekti ka
zgjatur rreth 1 muaj e gjysmë. Kemi filluar në fillim të muajit dhjetor
të vitit të kaluar ndërsa me punën tonë dhe angazhim të pandërprerë
përfunduam në janar të këtij viti”, shtoi Fazlija.
Falë sistemit të
njëjtë operativ dhe rezultatet e kryera me suksese gjatë testimeve,
paketi i gjuhës shqipe do të funksionon në të gjitha versionet e IPhonit
si dhe në të riun i cili e ka të integruar 3G teknologjinë.

“Që
të dy versionet e IPhone përdorin të njëjtin sistem operativ, pra nuk
kishim ndonjë problem në përshtatjen e versioneve edhe për paketën e
gjuhës shqipe”, sqaroi Mehmeti.

Ky lloj projekti nuk kishte të
ndalur këtu po siç na njoftuan këto djelmosha të ri dhe të etur për
risi, se tashmë kanë filluar po të njëjtin projekt por në gjuhen
maqedonase.
“Në plan e kemi që të nxjerrim edhe paketën e gjuhës maqedonase për përdoruesit maqedonas”, shtoi Mehmeti.

Edhe
pse këto projekte në vendet perëndimore vlerësohen shumë dhe paguhen
mirë, këto studentë kanë vendos që këtë paket të gjuhës shqipe për
IPhone ta japin falas për të gjithë shfrytëzuesit dhe adhuruesit e
IPhone celulareve.
avatar
Leonard
[ Pergjegjes i forumit ]
[ Pergjegjes i forumit ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 633
Piket Piket : 1768
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 11/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : Athin

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi