RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Besimtarët Muslimanë festojnë sot Fiter Bajramin

Shko poshtë

Besimtarët Muslimanë festojnë sot Fiter Bajramin

Mesazh nga Leonard prej Tue Aug 30, 2011 12:50 pm


Besimtarët muslimanë festojnë sot festën e Bajramit të madh apo Fiter Bajramin. Në Tiranë për të kryer faljen e namazit besimtarët u mblodhën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, përpara ish-hotel “Dajtit” për shkak të punimeve në sheshin “Skënderbej. Kjo festë vjen pas muajit të Ramazanit, një prej pesë shtyllave të Islamit, ku besimtarët agjëruan, duke ju përkushtuar më shumë adhurimit dhe devotshmërisë ndaj Krijuesit të tyre.

Një ditë më parë kryetari i Komunitetit Musliman Shqiptar, Haxhi Selim Muca percjolli nje mesazh te posacem urimi per te gjithe besimtaret.

“Më shumë harmoni, më shumë besim tek njëri- tjetri dhe më shumë falje dhe bashkim. Ne kemi më shumë nevojë për bashkim dhe pr harmoni. Kjo festë është e gëzueshme për individët dhe gjithë shoqërinë. Ne gëzojmë në familjet tona, me të afërmit tanë, me farefisin, me komshinjtë e gjithë shoqërinë njerëzore. Kjo vefstë festohet në të gjithë botë ku ka muslimane. Ju uroj gëzuar jo vetëm besimtarëve muslimanë, por edhe besimtarëve të feve të tjera me të cilët jemi në harmoni të vazhdueshme” tha Muca.

Fiter Bajrami është festa e devotshmërisë, solidaritetit, vëllazërisë dhe barazisë sociale. Pas faljes së namazit të festës, besimtarët shkëmbejnë vizita në familjet e të afërmve dhe miqve për të uruar një vit më të mbarë.

_________________________________________________


Vajza e bukur pëlqehet me sy, ndërsa ajo e mira pëlqehet me zemër...


avatar
Leonard
[ Pergjegjes i forumit ]
[ Pergjegjes i forumit ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 633
Piket Piket : 1768
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 11/03/2011
Mosha Mosha : 30
Vendbanimi Vendbanimi : Athin

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi