RINIA - LIVE
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit

Japoni, shpërthimi në reaktorin atomik

Shko poshtë

Japoni, shpërthimi në reaktorin atomik

Mesazh nga Leonard prej Sat Mar 12, 2011 1:41 pm


Shpërthimi në një impiant bërthamor në Fukushima ka
hedhur material radioaktiv në rrethinat përreth, ndërsa autoritetet po evakuojnë
20 kilometra përreth zonës. (UPDATE)


Rrjetet ndërkombëtare bëjnë me dije se si rrjedhojë e
mbinxehjes së reaktorit bërthamor, një shpërthim i fuqishëm u regjistrua në orën
dhjetë dhe pamjet e televizioneve japoneze treguan ambulanca që i vinin në
ndihmë punëtorëve të plagosur.

Nga matjet paraprake, duke se në ajër po
regjistrohen nivele të larta të lëndëve radioaktive si cesiumi dhe kobalti,
ndërsa në hyrjen e impiantit, rrezatimet janë shumë më të larta se norma
normale.

Matjet paraprake tregojnë se në hyrje mund të marrësh në një orë
dozën e radiacioneve që normalisht një njeri merr gjatë të gjithë vitit. Edhe në
ambientet përreth rrezatimet janë tetë herë më të larta.

Masat e sigurisë
u shtuan minuta më parë, me autoritetet që i kërkuan të gjithë banorëve që
jetojnë deri në 20 kilometra distancë të largohen menjëherë nga zona. Më parë,
ishin evakuar vetëm ata që jetonin dhjetë kilometra afër impiantit.

Ende
nuk janë të qarta përmasat e plota të tragjedisë, por është konfirmuar shembja e
një muri të impiantit, mesa duket nga shpërthimi i reaktorit, materjalet e të
cilit po dalin jashtë.

Autoritetet kanë bërë të ditur se do të njoftojnë
së shpejti mbi atë që po ndodh, pasi ekspertët të konstatojnë nivelin e
rrezatimeve dhe dëmtimet në impiantin e Fukushimës.

Nëse më e keqja po
ndodh dhe reaktori është shkrirë, toka, uji dhe ajri mund të ndoten me materiale
radioaktive, në gjendje për të udhëtuar në të gjithë planetin.

Tërmeti me
magnitudë 8,9 të shkallës rihter që goditi mëngjesin e djeshëm Japoninë (me orën
tonë), shkaktoi dëmtime në sistemin e ftohjes së reaktorit.

Shpërthimi i
vetëm i një centrali bërthamor në kohë paqe ka ndodhur në vitin 1986 në Çernobil
dhe disa dhjetëra mijëra persona në zonat përreth, por edhe me mijëra kilometra
larg vendnodhjes, gjetën vdekjen.
avatar
Leonard
[ Pergjegjes i forumit ]
[ Pergjegjes i forumit ]

Gjinia Gjinia : Male
Postime: Postime: : 633
Piket Piket : 1768
Birthday Birthday : 17/07/1988
Rregjistrimi Rregjistrimi : 11/03/2011
Mosha Mosha : 29
Vendbanimi Vendbanimi : Athin

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi